Blog o Androidzie

wtorek, 22 marca 2011

Ukazała się aktualizacja Flash Player do wersji 10.2

18 marca 2011 r. udostępniona została wyczekiwana przez użytkowników aktualizacja Flash Playera dla urządzeń mobilnych do wersji 10.2.


Aktualizacja przede wszystkim dodaje wsparcie i zwiększa wydajność w przypadku tabletów z Androidem 3.0. Okazuje się jednak, że update Flasha usprawni także swoje działanie w urządzeniach pracujących niekoniecznie tylko na Honeycombie i dwurdzeniowym procesorze. Z testów Engadget wynika, że wydajność Flasha zwiększyła się przy odtwarzaniu filmów YouTube 480p na Motoroli Droid 2, pracującej na procesorze 1GHz.

Adobe obiecuje "pełną płynność" przy odtwarzaniu wideo w HD. Pierwsze opinie użytkowników zdają się potwierdzać, że nowa wersja Flasha zwiększyła płynność przeglądania internetu na stronach korzystających z w.w. technologii.

Aktualizację można pobrać i zainstalować za pomocą Android Marketu z poziomu urządzenia przenośnego. 

Źródło: phandroid.com 

niedziela, 20 marca 2011

Android przegonił Symbiana w ilości sprzedanych urządzeń

Firma specjalizująca się w analizach sprzedaży opublikowała raport za 4. kwartał 2010 roku dotyczący wyników sprzedaży na rynku smartfonów.

Kliknij, aby powiększyć.

Wynika z niego, iż po raz pierwszy w historii w jednym kwartale sprzedano więcej urządzeń pracujących na systemie operacyjnym Android, niż na dominującym dotychczas konkurencyjnym i promowanym przez Nokię Symbianie. 

W ostatnim kwartale 2010 roku sprzedano 33,3 miliony urządzeń pracujących na systemie operacyjnym Google'a, natomiast jedynie 31 milionów produktów fińskiego producenta. Google zdobyło tym samym 32,9-procentowy udział w rynku smartfonów przy 30,6% Nokii.

System Android uzyskał także potężny wzrost popularności w stosunku do analogicznego okresu w 2009 roku. Wówczas sprzedano jedynie 4,7 miliona urządzeń pracujących na systemie Google'a, co stanowiło wówczas raptem 8,7% rynku smartfonów. Przez rok korporacja zwiększyła sprzedaż aż o 615,1%! Nokia w analogicznym okresie sprzedała o 30% więcej nowoczesnych telefonów, jednak rok wcześniej jej udziały w rynku wynosiły 44,4% (przy dzisiejszych wspomnianych już 30,6%). Jedyną firmą, którą odnotowała mniejszą ilość sprzedawanych urządzeń okazał się być Microsoft, notujący o 20,3% mniejszą sprzedaż w 4. kwartale 2010 roku w stosunku do roku 2009.

Źródło: Canalys / engadget.com

Android Market w wersji na tradycyjne przeglądarki WWW

2 lutego 2011 roku udostępniona została długo oczekiwana wersja Web Android Marketu. Innowacja ta umożliwia instalowanie nowych aplikacji w telefonach z systemem Android z poziomu przeglądarki internetowej zwykłego komputera, bez użycia jakichkolwiek kabli czy łączności Bluetooth.

Kliknij, aby powiększyć.

Android Market w wersji Web dostępny jest pod adresem: https://market.android.com. Korzystać z niego można również w języku polskim. Zaletami instalowania aplikacji i gier z poziomu komputera osobistego jest choćby większa ilość udostępnianych screenów, a nawet prezentacje wideo.

Dodatkową przewagą komputera osobistego jest większy niż w urządzeniach mobilnych ekran, dzięki czemu szybciej i wyraźniej zapoznamy się z funkcjonalnością interesującego nas produktu. W porównaniu do tradycyjnej wersji dostępnej z poziomu smartfonów i tabletów zachowano wszystkie cechy, łącznie z systemem komentarzy użytkowników dotyczących oprogramowania.

Android 2.2 (Froyo) już na większości urządzeń pracujących na Androidzie

Google opublikował najnowsze statystyki dotyczące tego, na jakich wersjach systemu operacyjnego Android pracują urządzenia mobilne oparte o w.w. rozwiązanie. Badanie nie jest w stu procentach wiarygodne, gdyż dane pobrane zostały od użytkowników, którzy w okresie od 1 do 15 marca 2011 choć raz skorzystali ze zintegrowanego z systemem Marketu (rozszerzeniu pozwalającemu na pobieranie oraz kupowanie aplikacji napisanych dla Androida). Z góry założyć można, że nie wszystkie osoby posiadające telefon oparty o w.w. system operacyjny są zainteresowane pobieraniem nowych aplikacji.

Zebrane dane informują, iż najpopularniejsza (ponad 61% urządzeń) jest stosunkowo nowa wersja systemu - 2.2 (codename Froyo), która ujrzała światło dzienne 20 maja 2010 r. Poprzedniej wersji (2.1, codename Eclair) używa z kolei 29% użytkowników, co po zsumowaniu daje zdecydowaną większość urządzeń. Udział niegdyś najpopularniejszych wersji (1.5 i 1.6) został zmarginalizowany do odpowiednie 3 i 4.8-procentowego udziału w rynku.

Kliknij, aby powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć.

Niski udział najnowszych wersji systemu Android (2.3, 2.3.3 i 3.0) jest spowodowany małą ilością urządzeń obsługujących najnowsze edycje platformy.

Źródło: Android Developers 

Czym jest Android?

Wikipedia definiuje to słowo następująco:
Android – system operacyjny dla urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe, tablety PC i netbooki. Android jest rozwijany przez Google i oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), później przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.
Android zrzesza przy sobie dużą społeczność deweloperów piszących aplikacje („apps”), które poszerzają funkcjonalność urządzeń. Dla systemu operacyjnego Android jest obecnie dostępnych ponad 250 tys. aplikacji.
Android to darmowa platforma, która zawiera zintegrowany zestaw oprogramowania dla urządzeń mobilnych. Składa się z kilku elementów: systemu operacyjnego, oprogramowania pośredniego (middleware), interfejsu oraz aplikacji. Dużą zaletą w.w. systemu jest to, że nie jest związany z jakimikolwiek ograniczeniami praw autorskich, co gwarantuje Apache License. To zapewnia stały, niczym nie ograniczony rozwój systemu oraz nowe aplikacje ułatwiające obsługę i rozszerzające funkcjonalność przenośnych urządzeń.

Cechy platformy Android: (źrodło: android.com.pl)
  • Application framework;
  • Wirtualna maszyna Dalvik;
  • Zintegrowana przeglądarka stron WWW;
  • Zoptymalizowana grafika – biblioteki dla grafiki 2D, grafika 3D bazująca na OpenGL ES 1.0;
  • SQLite – system zarządzania bazą danych;
  • Wsparcie dla plików multimedialnych – mp3, mp4, JPG itp.;
  • Telefon GSM;
  • Wsparcie dla technologii przesyłania danych - Bluetooth, EDGE, 3G i WiFi;
  • Wsparcie dla urządzeń w telefonie takich jak kamera, GPS, kompas, akcelerometr;
  • Bogate środowisko deweloperskie.
Jedną z większych zalet Androida, które zwiększa stabilność i bezpieczeństwo obsługiwanym urządzeniom, jest system pozwoleń. Każda aplikacja uruchamia się jako osobny proces, a użytkownik ma kontrolę nad przydzielonymi danemu programowi prawami dostępu do funkcjonalności urządzenia, gdyż jest o nich informowany na etapie instalacji programu.