Blog o Androidzie

poniedziałek, 23 maja 2011

Android wstępnie załatany

Odkryta niedawno luka w Androidzie została już wstępnie załatana przez Google. Koncern wydał łatkę mającą poprawić bezpieczeństwo transmisji poprzez WiFi.


Już wiadomo, że podatnych na exploita było 99% telefonów Androida, ponieważ to właśnie taka ilość użytkowników korzysta z wersji starszej niż 2.3.4, stąd też szybka i zdecydowana reakcja ze strony Google. Wydana po kilkunastu godzinach od wykrycia luki aktualizacja ma tymczasowo zabezpieczyć użytkowników przed niebezpieczeństwem i dać Google kilka kolejnych dni na całkowite wyeliminowanie dziury w systemie.

Łatka dotyczy tylko problemu z pakietami autoryzacyjnymi w kalendarzu i kontaktach Androida. Naprawienie tego w pozostałych usługach dostępnych w tym systemie, takich jak Picasa, zajmie programistom jeszcze kilka dni. Instalacja poprawki odbywa się poprzez OTA (over-the-air), dzięki czemu przebiega automatycznie i nie wymaga żadnych akcji ze strony użytkownika. Google przewiduje, iż dostarczenie aktualizacji tym sposobem do wszystkich telefonów z Androidem zajmie mniej niż tydzień.

Zastanawiać się można jak wygląda szeroko reklamowana kwestia bezpieczeństwa Androida. Jak widać nie jest on do końca bezpiecznym systemem, ale nie wynika to z jakości jego kodu, a raczej z popularności, jaką zdobył system i otwartego systemu dystrybucji. 100 milionów aktywacji do dnia dzisiejszego to ogromna liczba, zważywszy na staż systemu.

Źródło: computerworld.com / phandroid.com

Raport: udziały systemów operacyjnych w I kwartale 2011 r.

Rynek smartfonów na świecie rozrasta się w niesamowitym tempie. Co pokazują wyniki sprzedaży z pierwszego kwartału tego roku, które wreszcie się ukazały.


W okresie od stycznia do marca na świecie sprzedało się 427,8 miliona smartfonów. To o 19% więcej niż w tym samym czasie rok temu. Specjaliści zgodnie twierdzą, że te liczby tylko udowadniają, jak smartfony deklasują resztę rynku mobilnych urządzeń. W tym momencie przejęły one 23,6% rynku, co jest skokiem o 85% względem 2010 roku. Robert Coza, główny analityk Gartner.com, stwierdził nawet iż: - Te liczby powinny być nawet większe, ale wielu producentów ogłosiło swoje najlepsze urządzenia na późniejszy okres tego roku, dlatego klienci wstrzymali się z kupnem nowych smartfonów oczekując właśnie tych premier.

W kwestii sprzedaży urządzeń danych producentów warto odnotować ponad dwukrotny przyrost sprzedaży iPhone'ów (16,8 mln) oraz niemal trzykrotny smartfonów spod znaku HTC (9,3 mln). Najlepiej sprzedaje się jednak Nokia (107,5 mln) i daleko za nią Samsung (68,7 mln).

Potężne zmiany zachodzą za to na rynku mobilnych systemów operacyjnych. W pierwszym kwartale hegemonem został Android, który zagarnął dla siebie 36,6% rynku, co w porównaniu do zeszłego roku (9,6%) jest prawie 4-krotnym skokiem. Symbian, który w I kwartale 2010 wywalczył 44,2%, notuje spory spadek - do 27,4%. Apple udało się zdobyć kolejny punkcik procentowy i utrzymać się na trzeciej pozycji (16,8%). Słabo miewają się Windows Phone - Microsoft również notuje spadek z 6,8% do 3,6%, co może być wielkim rozczarowaniem po hucznych zapowiedziach dotyczących WP7. Jednak współpraca z Nokią zapewne lepiej wpłynie na przyszłe notowania.

źródło: gartner.com

Poważna luka wykryta w Androidzie

Poważną lukę w zabezpieczeniach Androida do wersji 2.3.3 włącznie odkryło trzech niemieckich specjalistów ds. zabezpieczeń z uniwersytetu w Ulm.


Jak podaje strona uniwersytetu, luka występuje podczas autoryzowania aplikacji poprzez protokół autoryzacji o nazwie ClientLogin. Wynika z tego fakt, że na atak narażone są nie tylko aplikacje Google, takie jak Kalendarz czy Kontakty, ale wszystkie aplikacje, które używają API ClientLogin do autoryzacji.

Atak odbywa się poprzez skanowanie i przechwycenie pakietów autoryzacyjnych (tzw. tokenów) w sieciach WiFi. Pakiety te, nie dość, że nie są przypisane do konkretnego urządzenia (można się nimi posłużyć na każdym innym sprzęcie), to jeszcze przesyłane są zwykłym (nieszyfrowanym) tekstem i mają ważność przez kilka dni (token dla Google Kalendarza – aż 14 dni!).

Google wie już o tej luce i od Androida w wersji 2.3.4 wzwyż taki problem nie istnieje. Nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja ze starszymi urządzeniami. Proponowane przez wspomnianych specjalistów rozwiązania tego problemu to: aktualizacja Androida do najnowszej wersji lub wyłączenie automatycznej synchronizacji danych z usług Google podczasa korzystania z otwartych sieci WiFi.

Źródło: uni-ulm.de

Sieć T-mobile wchodzi do Polski!

5 czerwca bieżącego roku na polskim rynku zadebiutuje marka T-Mobile, która poprzez rebranding zajmie miejsce Ery. Operator - jak to zwykle bywa w podobnych przypadkach - zapowiada bardzo ciekawą i konkurencyjną ofertę.


Polska Telefonia Cyfrowa – obecnie operator sieci Era i Heyah – została założona w 1995 r. przez m.in. Deutsche Telekom – największego operatora telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej. Na początku tego roku nastąpiła pełna integracja obu spółek, co zaowocowało decyzją o wprowadzeniu na rynek polski marki kontrolowanej przez Deutsche Telekom, czyli właśnie T-Mobile.

Marka będzie występować pod znanym logiem "T" wraz z polską wersją hasła „Life is for sharing” – "Chwile, które łączą". Zostanie zmieniony wygląd wszystkich salonów Ery na terenie naszego kraju, tak by nie odstawał od znanego na całym świecie wizerunku marki. Została już uruchomiona polska strona sieci, zawierająca na razie niedużą ilość informacji, pod adresem t-mobile.pl. Heyah nadal będzie niezależną marką i pozostanie przy swojej aktualnej ofercie.

Całość tzw. rebrandingu ma być przeprowadzana bez przerw w świadczeniu usług, co oznacza, że wszelkie usługi dostarczane przez Erę nadal będą funkcjonować bez żadnych zmian, a klienci będą mogli z nich bez przeszkód korzystać, jednocześnie zyskując dostęp do promocji oferowanych przez nową sieć.

Nowa oferta zapowiadana przez T-Mobile opiera się na trzech założeniach:

- międzynarodowy, globalny zasięg sieci, co oznaczać będzie darmowe połączenia telefoniczne między klientami T-Mobile w Polsce i na świecie;
- w ramach usługi "Wszędzie rozmawiaj" połączenia w roamingu do innych sieci, wedle zapowiedzi, mają być tak tanie jak połączenia krajowe;
- dostępne będą także zróżnicowane pakiety internetowe dostosowane do potrzeb posiadaczy zarówno laptopów, jak i smartfonów, brak opłat po ich przekorczeniu, oraz najtańsza w całej w Unii Europejskiej transmisja danych w roamingu.

W najbliższych miesiącach przekonamy się czy wejście europejskiego giganta na polski rynek poruszy go, zwłaszcza w kwestii dostępu do mobilnego internetu, czy też odbędzie się to bez wielkiego trzęsienia ziemi, tak jak miało to miejsce wcześniej - kiedy Orange przejmowało Ideę.

Źrodło: własne / inf. prasowe

Total Commander wkrótce w Android Market

Niemal legendarna aplikacja do zarządzania plikami już niedługo ukaże się w wersji mobilnej na platformę Android!


Betatesterzy rozpoczęli niedawno testy, a więc do premiery pozostało już niewiele czasu.

Główną zaletą programu ma być prostota obsługi. Nigdy więcej ciągłego klikania "Menu", "Zaznacz" i "Kopiuj". Kliknięcie na nazwę pliku to zostanie on otwarty. Natomiast kliknięcie w ikonkę obok nazwy oznacza zaznaczenie pliku. Rozwiązanie jest banalne, a jakże ułatwia codziennie korzystanie z urządzenia.

Najważniejszy pozostaje jednak kolumnowy styl pracy, identycznie jak w wersji na PC, co jeszcze bardziej przyśpiesza pracę. Przerzucanie plików z poziomu telefonu nigdy jeszcze nie było tak proste. Na dodatek do podstawowej wersji programu można doinstalować odpowiadające nam pluginy, które umożliwiają korzystanie z FTP lub przeglądanie sieci domowej.

Program trafi do Android Market i będzie dostępny za darmo, gdy tylko zostaną usunięte najważniejsze błędy.

Źródło: pdaclub.pl / ghisler.ch